AED veya OED Nedir?

Otomatik Eksternal Defibrilatör (OED), ani kalp durması (kardiyak arest) geçiren hastayı yaşama döndürebilecek elektroşokun; ambulans gelene kadar, olay yerinde ve ilk birkaç dakika içinde uygulanabilmesi için geliştirilmiş ve tüm ilkyardımcılar tarafından kullanılabilen taşınabilir kalp şok cihazıdır.

Kullanıcıyı sesli ve görsel komutlarla yönlendiren OED' nin kullanımı son derece kolay ve güvenlidir. Kalp ritmini analiz ederek hastanın elektroşoka ihtiyacı olup olmadığını belirler. Gerekli olduğu durumlarda otomatik olarak şoku hazırlar ve yanıp sönen tuşa basılması ile şoku uygular. Şokun gerekmediği durumlarda ise kesinlikle şok uygulanamaz.

Tıpkı yangın söndürücü tüplerin, itfaiye araçlarının olay yerine ulaşıncaya dek geçen sürede ilk müdahale amacıyla tüm bina ve araçlarda bulundurulduğu gibi, OED’lerin de insanların yoğun olarak bulunduğu yerler başta olmak üzere; “insanın olduğu her yerde” bulundurulması ani kalp durması vakalarında erken müdahale imkanı sağlayarak bir çok hayat kurtarabilir.

Otoriteler;

  1. Ofisler ile üretim tesislerinde, özellikle elektrik gücüyle çalışan cihazların kullanıldığı bölümlerde, yıldırım ve elektrik çarpması gibi kazaların olabileceği açık saha ve şantiyelerde, iş yeri sağlık birimlerinde, spor salonlarında, kafeteryalarda, inşaat şantiyelerinde, maden ve petrol çıkartma tesislerinde, enerji üretim ve dağıtım tesis ile hatlarında,
  2. Oteller, süpermarket ve AVM’ler, toplu taşıma istasyon-iskele-durakları, havaalanları, müzeler, tiyatro – sinema – konser salonları gibi insanların kalabalık olarak bulunduğu yerlerde,
  3. Her türlü kara, deniz ve havayolu toplu taşıma ile yük taşıma araçlarında,
  4. Spor ve fitness salonları, futbol ve halı sahaları, yüzme havuzları gibi her türlü spor aktivitesinin yapıldığı yerler ve organizasyonlarda,
  5. Plaj, piknik alanları gibi insanların açık hava aktivitelerinde bulundukları yerlerde,
  6. Hasta nakil ambulansları, dişçi klinikleri, sağlık ocakları, radyoloji-röntgen ile efor-stres testlerinin yapıldığı kliniklerde,
  7. Yaşamın büyük bölümün geçirildiği rezidans, apartman ve evlerde OED bulunmasını tavsiye etmektedirler.

 

Mevzuat Nedir?

 

20.07.2013 tarihli İşyeri Hekimi Görev Yetki Sorumluluk ve Eğitimleri hakkındaki yönetmeliğin Madde 9/ç/2 Bendine göre İşyeri Hekiminin görevleri arasında  İşyerinde ilkyardım ve acil müdahale hizmetlerinin organizasyonu ve personelin eğitiminin sağlanması çalışmalarını ilgili mevzuat doğrultusunda yürütmek” maddesi mevcut olup, bizim eğitmen ve hekimlik yorumumuza göre hizmet verdiğimiz ve/veya danışmanlığını yaptığımız tüm kurumlara Otomatik Eksternal Defibrilatör Cihazını temin etmesini, temin etmişse ilkyardımcıları başta olmak üzere çalışanlarına kullanma eğitimleri verdirmesini önermekteyiz.

Uluslararası otoriteler American Heart Association 2015 Guidelines (*) ve European Resuscitation Council 2015 Guidelines(**) bu konuda detaylı bilgilendirmeler, eğitimler, yayınlar ve algoritmalar yayınlamıştır. Dolayısıyla ani kardiyak durma vakalarında organizasyonu sağlamak ve uluslararası algoritmaları uygulamak için OED cihazıyla organizasyonu planlamak işveren/işveren vekili ve işyeri hekiminin görevleridir.

29 Temmuz 2015 tarihli İlkyardım Eğitim Yönetmeliğinde OED tanımı, eğitimleri ve detayları belirtilmiştir. İlerleyen zamanlarda, belli koşullarda bu cihazların bulundurulmasının zorunlu tutulacağını veya zorunlu tutulması gerektiğini düşünüyoruz.

 

(*)https://eccguidelines.heart.org/wp-content/uploads/2015/10/2015-AHA-Guidelines-Highlights-English.pdf

(**)https://cprguidelines.eu/sites/573c777f5e61585a053d7ba5/content_entry573c77e35e61585a053d7baf/573c781e5e61585a053d7bd1/files/S0300-9572_15_00327-5_main.pdf?

 

 

                      

Eğitimlerimizle ilgili detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçiniz.